Tydzień z wadiami: HD Construction

W statystykach przygotowanych przez Fundusz Pomerania na szczycie branż korzystających z poręczeń wadialnych jest zdecydowanie branża budowlana. Wpłacenie wadium w przetargu publicznym wartym kilkanaście milionów złotych potrafi na wiele tygodni zamrozić bieżące środki finansowe, które mogłyby być wykorzystane na przykład na kolejne inwestycje. Fundusz Pomerania przygotował dla zachodniopomorskich firm interesującą ofertę poręczeń, a spektrum korzystających jest większe z tygodnia na tydzień. Jedną z takich firm jest HD Construction. Firma na rynku jest dopiero od kilku lat, ale z dużym powodzeniem świadczy usługi dla Gminy Miasto Szczecin i jednostek podległych oraz dla publicznych uczelni wyższych.

- Bardzo często korzystaliśmy i korzystamy z poręczeń oferowanych przez Fundusz Pomerania. Odkąd zaczęła się ta współpraca właściwie startując w każdym przetargu startujemy z poręczeniem. Współpraca jest bardzo dobra, a Fundusz wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Nie ma żadnych niejasności, wątpliwości, problemów z dokumentami. Bez poręczenia byłoby ciężko. Oczywiście wadium to połowa sukcesu, najważniejsza jest oferta i poziom usług, ale bez tego poręczenia na pewno nie moglibyśmy wziąć udziału w tak dużej liczbie przetargów. Mogę więc powiedzieć, że rozwój naszej firmy w dużej mierze zależy od właśnie poręczeń wadialnych i tego jak szeroko udaje się z nich korzystać - mówi Michał Jakliński, pełnomocnik spółki HD Construction. Kwoty o których mówi nasz rozmówca sięgają nawet 250 tysięcy złotych, tego typu wadia są znaczącą częścią budżetu całej firmy. Michał Jaglicki zwraca uwagę, że firma nie mrozi swoich środków, zachowuje płynność i może bezproblemowo rozwijać dalej firmę. Współpraca z Funduszem Pomerania uwiarygadnia działalność młodego przedsiębiorstwa na mapie naszego miasta.

Jakimi sprawami zajmuje się firma HD Construction? Istniejące od 2015 roku przedsiębiorstwo występuje w wielu inwestycjach jako główny wykonawca, ale nie brakuje także zleceń drobniejszych takich jak elewacje czy wykończenia wnętrz. Pracy jest dużo, bo okazało się, że zamówienia publiczne dla Gminy Miasto Szczecin i jednostek podległych jak ZBILK czy TBS to szansa na stabilny rozwój: - Udało nam się realizować inwestycje na Piastów dla Uniwersytetu Szczecińskiego. Bardzo nam się dobrze współpracuje w dziale zamówień publicznych. Jesteśmy uczciwi wobec naszych klientów, nie ma mowy o żadnej kombinatoryce. Firma ma na swoim koncie kilka udanych inwestycji, kilka prac jest w toku. Początki były ciężkie, ale małymi krokami przetarliśmy kilka ścieżek. Wadia są na pewno cennym wsparciem. Bardzo cenimy sobie współpracę z Funduszem Pomerania – dodaje.